logo

Plant Productivity and Stress Management

Scientific Program

 

 

 

Day 1: December 19, 2019

 

08:00 am

Breakfast: Oottupura (Behind Central Auditorium)

 

 

 

 

08:30-09:20 am

Registration: Venue: Central Auditorium, KAU

 

 

 

 

09:25-09:30 am

Eulogy of Dr. S Seshadrinath, Late Professor and Head (Plant Physiology), KAU

 

 

 

 

 

 

 

 

09:30-11:00 am

Inaugural Session (Central Auditorium, KAU)

 

 

 

 

11:00-11:10 am

Conference Group Photo

 

 

 

 

11:10-11:30 am

HIGH TEA

 

 

 

 

11:30am-12:15pm

Chair: Sudhir K Sopory, ICGEB

 

 

 

 

 

Keynote Address

 

 

 

 

 

Professor Kadambot Siddique, The University of Western Australia, Australia

 

 

Adaptation of chickpea to terminal drought: Physiological and molecular approaches

 

12:15 -1:15pm

Memorial Award Lectures

 

 

 

 

 

Chair: M. B. Chetti, UAS Dharwad

 

 

 

 

 

Co-chair: V. P. Singh, IARI, New Delhi

 

 

 

 

12:15-12:45pm

Professor S.K. Sinha Memorial Award Lecture

 

 

 

 

 

Speaker: M. Maheshwari, CRIDA, Hyderabad

 

 

 

 

12:45-1:15 pm

Professor K.K. Nanda Memorial Award Lecture

 

 

 

 

 

Speaker: Ramesh Sonti, NIPGR

 

 

 

 

1:15-2:15 pm

LUNCH (Oottupura)

 

 

 

 

 

 

 

Concurrent Technical Sessions

 

2:15-4:30 pm

 

Session A I: Abiotic Stress Adaptations and

 

Session   B:   Photosynthesis   and   Crop

 

 

 

Management (Central Auditorium, KAU)

 

Productivity

 

 

 

 

 

 

(Central Library, KAU)

 

 

 

Chairperson: T G Prasad, UASB

 

Chairperson: S.R. Voleti, ICAR-IIRR,

 

 

 

Co-Chair: Nandini K, KAU (Retd.)

 

Hyderabad

 

 

 

 

Co-Chair: Abida P S, KAU

 

 

 

Rapporteur: Suma T C, UAS Raichur

 

 

 

 

 

Rapporteur: M K Kalarani, TNAU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lead Speakers

 

Lead Speakers

 

2:15-2:35 pm

 

M Udayakumar, UASB

 

P V Shivaprasad, NCBS Bengaluru

 

 

 

Chemical  genomics:  Regulation  of  plant  traits

 

Small   RNA-mediated   regulation   of   crop

 

 

 

and mechanisms  using protein targeting  small

 

domestication-associated phenotypes

 

 

 

molecules

 

 

 

 

  

2:40- 3:00 pm

Krishna Jagadish S V, Kansas State

Vinod Tiwari, ICAR-IIWBR (Retd.), Karnal

 

 

University, USA

Improving yield in crops – breeders’ perspectives

 

 

Heat stress impacts on grain crops – progress

 

 

for physiologists

 

 

and perspectives

 

 

 

 

3:00- 3:20 pm

Ramegowda H V, UASB

 

 

Y A Nanjareddy, UASB

 

 

 

 

Understanding  the  mechanisms  of  combined

 

 

Physiological approaches for yield enhancement

 

 

drought and heat stress tolerance in

 

 

in finger millet

 

 

 

 

rice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Session Speakers

 

 

Special Lecture

 

 

 

3:20- 3:30 pm

Sushma  M  Awaji,  Evaluation  of  multigene

 

 

James Jacob, RRII

 

 

 

 

transgenic  rice  for  salt  tolerance  using  soil

 

 

Applications of Geo-spatial Technology in Indian

 

 

system

 

 

Natural Rubber Plantation Sector

 

 

 

 

 

 

 

 

3:30- 3:40 pm

Rajesh Kalladan, Dying to yield: Significance of

 

 

 

 

 

 

 

 

senescence-induced remobilization for improved

 

 

 

 

 

 

 

 

grain weight and quality under terminal drought

 

 

 

 

 

 

 

 

in barley

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3:40- 3:50 pm

Rose  Mary  Paul,  Physiology  of  traditional

 

 

Session Speakers

 

 

 

 

varieties and saline tolerant hybrids in rice – A

 

 

Shamsul Hayat, Sodium nitroprusside mediated

 

 

comparative study

 

 

 

 

 

 

increase in photosynthetic efficiency, ion uptake

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

andcarbohydratemetabolismbooststhe

 

 

 

 

 

performance of mustard crops

 

 

 

 

 

 

 

 

3:50- 4:00 pm

Kundan   Kumar,   Molecular   cloning   and

 

 

Rajamanickam  Elanchezhian,  Application  of

 

 

heterologous   characterization   of   a   novel

 

 

nano-micronutrients   for   enhancing   growth,

 

 

sodium/hydrogen  exchanger  from  a  mangrove

 

 

nutrient use efficiency and metabolism of crops

 

 

plant, Rhizophora apiculata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4:00- 4:10 pm

Ratna   Kumar   Pasala,   Diversity   in   traits

 

 

M   J   Baig,   Photorespiratory   bypass   by

 

 

expression   of   sesame   germplasm   under

 

 

introducing

E. coli glycolate catabolic pathway

 

 

intermittent drought

 

 

genes improved photosynthesis and productivity

 

 

 

 

 

of rice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4:10- 4:20 pm

Rakavi B, Cotton floral behavior, yield and fibre

 

 

Amar Pal Singh, Interdependent hormonal and

 

 

quality changes under water deficit scenario

 

 

nitrogen-derived signals regulate root plasticity

 

 

 

 

 

duringfluctuating nitrogen availability

 

 

 

 

 

 

 

 

4:20- 4:30 pm

R Gomathi, Physiological evaluation of drought

 

 

Sanket  J  More,  Cassava  under  water  deficit

 

 

stress tolerance in sugarcane (Saccharum spp.)

 

 

stress:

Differential

Carbon

isotope

 

 

under field condition

 

 

discrimination,   water   use   efficiency   and

 

 

 

 

 

photosynthetic efficiency

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4:30- 5:30 pm

TEA/POSTER SESSION

 

 

 

 

 

 

 

5:30- 7:00 pm

Panel Discussion/ Special Session (Central Auditorium, KAU)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chair: M B Chetti, UAS, Dharwad

 

 

 

 

 

 

 

 

Panelists: Representative faculty from SAUs, academia and other allied institutions

 

 

 

Syllabi and Teaching Methodologies in Plant/Crop Physiology

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7:00-8:00 pm

General Body Meeting of the Indian Society for Plant Physiology

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8:00- 9:00 pm

DINNER (Oottupura)

 

 

 

 

 

 

 

 

Day 2: December 20, 2019

8:00-9:00am

Breakfast: Oottupura (Behind Central Auditorium)

 

 

9:00-9:45 am

Prof. G.V. Joshi Memorial Award Lecture

 

Chair: Sanjay Kalia, DBT

 

Co-chair: Nataraja Karaba N, UASB

 

Speaker: Dr R Chandra Babu, Vice Chancellor, KAU

 

 

9:45-9:50

Comment on Journal of Tropical Agriculture, KAU Journal

 

Dr. Meera V Menon, Editor, JTA

 

 

9:50-10:45 am

Special Session for Young Scientist Award Oral Presentation

 

Convener: Kadambot Siddique, The University of Western Australia, Australia

 

Co-convener: Madan Pal, IARI, New Delhi

 

Rapporteur: Sudhir Kumar, IARI, New Delhi

 

 

10.45-11.00 am

TEA

11:00-11:30 am

Special Session for Young Scientist Award Oral Presentation

 

Convener: Kadambot Siddique, The University of Western Australia, Australia

 

Co-convener: Madan Pal, IARI, New Delhi

 

Rapporteur: Sudhir Kumar, IARI, New Delhi

 

 

Concurrent Technical Sessions

 

 

11:30am-1:00 pm

 

Session D: Physiology of Tree and Plantation Crops

 

 

 

Special Session: Science Quiz

 

 

 

 

 

 

(Central Library, KAU)

 

 

 

(Central Auditorium, KAU)

 

 

 

 

 

 

Chairperson: Syam Viswanath, KFRI

 

 

Science Quiz for Students

 

 

 

 

 

 

Co-Chair: Jaiprakash R Patil, UAS Raichur

 

 

Convener: Roy Stephen K, KAU

 

 

 

 

Rapporteur: Jayasree Gopalakrishnan, RRII

 

 

Co-conveners: Sumesh K V and

 

 

 

 

 

 

 

 

Rajesh Kalladan

 

 

 

 

Lead Speakers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:30-11:50 am

 

K B Hebbar, ICAR-CPCRI, Kasaragod

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tapping phloem sap from palm trees to turn palm worker into

 

 

 

 

 

 

 

 

 

entrepreneur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:50am-12:10pm

 

Vasudeva R, UASD, Sirsi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mapping  and  creating  database  of  plant  resources  of  the

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Western Ghats, India: a unique exercise in a global biodiversity

 

 

 

 

 

 

 

 

 

hotspot to augment tree physiology research

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12:10-12:30 pm

 

K S Krishnamurthy, ICAR-ISSR, Calicut

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Physiology of black pepper with special emphasis on stress

 

 

 

 

 

 

 

 

 

physiology

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Session speakers

 

 

 

 

 

 

 

 

12:30-12:40 pm

 

Ajaya K Trivedi, Variation  in  light  relations  and  associated

 

 

 

 

 

 

 

 

 

physiological  parameters  during  different  phenophases  in

 

 

 

 

 

 

 

 

 

commercial mango (Mangifera indica L.) cultivars

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12:40-12:50 pm

 

Sukumar  Taria,  Evaluation  of  water  stress  response  in

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Azadirachta indica and Terminalia mantaly trees

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12:50-1:00 pm

 

Manasa R, Metabolomic approach to study the influence of CO2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

enrichment on quality of ginger

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:00-2:00 pm

 

LUNCH (Oottupura)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Concurrent Technical Sessions 

2:00-3:30 pm

Session C: Plant Microbe Interactions

Session A II: Abiotic Stress Adaptations and

 

(Central Auditorium, KAU)

Management (Central Library, KAU)

 

Chairperson: P Doraisamy, TNAU

Chairperson: Krishna Jagadish SV, KSU, USA

 

Co-Chair: Ramesh Bhat, UASD

Co-Chair: Viji M M, KAU

 

Rapporteur: Kiran B O, UAS Dharwad

Rapporteur: A Senthil, TNAU

 

 

 

 

Lead Speakers

Lead Speakers

2:00-2:20 pm

R Umashaanker, UASB

H S Talwar, ICAR-IIMR (Retd.), Ludhiana

 

 

 

Drought  management  in  millets  with  special

 

 

 

reference to sorghum

 

 

 

2:20-2:40 pm

Joy Michal Johnson, KAU

Jagadish Rane, ICAR-NIASM, Baramati

 

Signal transduction in plant-microbe interactions:

Challenges, opportunities and gaps in employing

 

Role of cytosolic calcium signaling in beneficial

high throughput phenomics tools for assessing

 

and pathogenic plant-fungus interactions

plant responses to abiotic stresses

 

 

 

2:40-3:00 pm

Surendra Gopal, KAU

M S Sheshshayee, UASB

 

Plant -Microbe Interactions- A multifaceted bio-

Real-time phenotyping for Water use, WUE and

 

tool for sustainable agriculture

growth rates: Prospects of the novel platform for

 

 

 

focused physiological breeding applications

 

 

 

 

Session Speakers

Session Speakers

3:00- 3:10 pm

Muthappa Senthil-Kumar, Combined stresses

Sreepriya S, Mitigation of waterlogging stress in

 

in plants: concept and current understanding

sesame by foliar spray

 

 

 

3:10- 3:20 pm

Swarup  Roy  Choudhury,  A  phosphorylation

M Djanaguiraman, Improving drought tolerance

 

based  mechanism  of  G  protein  components

of  greengram  through  foliar  application  of

 

regulate the root nodulation events in soybean

nanoceria

 

by interacting a symbiosis receptor-like kinase

 

 

 

 

3:20-3:30 pm

Punitha  S,  Bacillus  methylotrophicus  RABA6

Dhandapani R, Non-destructive phenotyping for

 

and Candida tropicalis  RAYN2 influenced root

improving water use efficiency in rice

 

exudates leading to drought tolerance in rice

 

 

 

 

3:30-4:30 pm

Theme: S2 Academia-Farmers-Industry Interface (Central Auditorium, KAU)

 

Chair: U. Jaikumaran, KAU

 

 

Co-chair: K Asha, State Coordinator, ATMA

 

 

Rapporteur: Gopakumar S, KAU

 

 

Participants: Academicians, Industry representatives and farmers

 

 

 

4:30-5:30 pm

TEA/POSTER SESSION

 

5:30-6:45 pm

Concurrent technical workshops

 

 

?

Workshop 1: CRISPR/Cas mediated genome editing (Convener: V Chinnusamy)

 

?

Workshop 2: Phenomics for evaluation of physiological traits (Conveners: Sudhir Kumar and R

 

 

Dhandapani)

 

 

?

Workshop 3: Scientific Writing and Reference Management (Conveners: Rita Sharma and

 

 

Manoj Sharma)

 

7:00-8:30 pm

Cultural program (Central Auditorium, KAU)

 

8:30-9:30 pm

Dinner (Oottupura)

 

Day 3: December 21, 2019

 

8:00-9:00 am

Breakfast: Oottupura (Behind Central Auditorium)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Concurrent Technical Sessions

 

 

9:00-11:00 am

Session  E:  Genomics  –  Assisted  Crop

 

Session F: Climate Change Impacts and Crop

 

 

 

Improvement (Central Auditorium, KAU)

 

Modelling (Central Library, KAU)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chairperson: Shylaja MR, KAU

 

Chairperson: Jose Kallarackal, KFRI (Retd.)

 

 

Co-Chair: Padmesh P Pillai, Central University

 

Co-Chair: A Hemantaranjan, BHU

 

 

Rapporteur: Beena R, KAU

 

Rapporteur: Soumya P R, KAU

 

 

 

 

 

 

 

 

Lead Speakers

 

Lead Speakers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9:00-9:20 am

Valliyodan Babu, USA

 

P  V  Varaprasad,  Kansas  State  University,

 

 

Genetic resources and genomic innovation for

 

USA

 

 

 

 

 

 

 

 

soybean improvement

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9:20-9:40 am

Ramesh Bhat, UASD

 

Manju RV, KAU

 

 

Genomics  and  epigenomics  of  foliar  disease

 

Exploiting  physiological  modifications  in  plant

 

 

resistance for groundnut breeding

 

systems under increasing CO2 concentration for

 

 

 

 

climate resilient agriculture

 

 

 

 

 

 

 

9:40-10:00 am

Gopala Krishnan S, IARI, New Delhi

 

Santhosh Mitra, ICAR-CTCRI, Trivandrum

 

 

Molecular  breeding  for  development  of  stress

 

Climate change and crop modelling

 

 

tolerant rice varieties

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10:00-10:20 am

Raveendran M, TNAU

 

Ramanjulu Sunkar, NRC, USA

 

 

 

 

 

 

 

 

Accelerating development of stress tolerant rice

 

Plant  microRNAs  and  their  regulation  under

 

 

 

through genomics and bioinformatics

 

abiotic stresses

 

 

 

 

 

 

 

 

Session Speakers

 

Session Speakers

 

 

 

 

 

 

 

 

10:20-10:30 am

B Mohan Raju, Doubled haploid rice lines: Their

 

D Vijayalakshmi, Canopy micrometeorology to

 

 

uniformity,  stability  and  yield  potential  over

 

address the adaptation strategies in rice under

 

 

generations, seasons and locations

 

high temperature stress

 

 

 

 

 

 

10:30-10:40 am

Sobhakumari   VP,   Direct   visualization   of

 

Anita Mann, NGS  transcriptome  of  halophyte

 

 

chromosome transmission from related genera

 

Urochondra setulosa reveal the role of cell wall

 

 

to  sugarcane  and  its  impact  on  agronomical

 

metabolic  genes  contributing  to  high  salinity

 

 

characters

 

tolerance

 

 

 

 

 

 

10:40-10:50 am

Ekamber  Kariali,  Differential  proteomics  and

 

Ishan Ajmera, OpenSimRoot-Rice: a functional-

 

 

ethylene  production  in  the  apical  and  basal

 

structural model of rice root system architecture

 

 

spikelets regulate variation in grain filling in rice

 

and soil resource capture

 

 

cultivars contrast for panicle compactness

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10:50-11:00am

Shanthi  RM,  Molecular  diversity  analysis  of

 

Srikant T, Temperature: The master regulator in

 

 

Indian  ‘Co’  canes  using  genic  microsatellites

 

inducing tuberization in potato

 

 

associated  with  sucrose  metabolic  pathway

 

 

 

 

 

 

enzymes in sugarcane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00-11:30 am

TEA/POSTER SESSION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

National Conference of Plant Physiology “Plant Productivity and Stress Management” December 19-21, 2019, Kerala Agricultural University, Thrissur, Kerala

 

11:30am-1:30pm

 

Session G: Anthropogenic Induced Stress

 

 

Session H: Physiology of Horticultural Crops,

 

 

 

 

(Central Auditorium, KAU)

 

 

Post-harvest Physiology and Plant Nutrition

 

 

 

 

 

 

and Development (Central Library, KAU)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chairperson: Jos T Puthur, Calicut University

 

Chairperson: Prakash Patil, IIHR

 

 

 

Co-Chair: R Gomathi, SBI

 

Co-Chair: G Rama Rao, ANGRAU

 

 

 

Rapporteur: P Latha, ANGRAU

 

Rapporteur: G V Sudarsana Rao, KAU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lead Speakers

 

 

Lead Speakers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:30am-11:50pm

 

T. Girija, KAU

 

P. Jeyakumar, TNAU

 

 

 

Stress   induced   on   crop   plants   by   weed

 

Physiological interventions in ethylene action for

 

 

 

management interventions: An overview

 

postharvest quality

 

 

 

 

 

 

 

 

11:50am-12:10pm

 

P. Sureshkumar,

 

Bhanu Petla, SDSU, USA

 

 

 

Amrita Vishwa Vidyapeetham, Co imbatore

 

New tools reveal new knowledge: Cell type-level

 

 

 

Anthropogenic induced stress to plants

 

auxin/cytokinin balance in soybean nodules

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12:10-12:30 pm

 

Berin Pathrose, KAU

 

Vidhu A Sane, CSIR-NBRI, Lucknow

 

 

 

Pesticides: A source of anthropogenic stress in

 

Characterization of phosphomevalonate kinase,

 

 

 

plants

 

a  key  enzyme  governing  aroma  in  ripening

 

 

 

 

 

 

mango

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Session Speakers

 

 

Session Speakers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalyan  Mahapatra,  Investigation  of  oxidative

 

 

 

 

 

12:30-12:40 pm

 

 

K B Sujatha, Interspecific grafting to enhance

 

 

 

stress  mediated  cytotoxicity  and  genotoxicity

 

the resilience to flooding stress in tomato

 

 

 

 

following  exposure  to  pesticides  in  fenugreek

 

 

 

 

 

 

 

(Trigonella foenum-graecum L.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12:40-12:50 pm

 

Sameena  P  P,  Effects  of  copper  stress  on

 

Milan   Kumar   Lal,   Modified   protocol   on

 

 

 

photosystem  II  efficiency  of  cotyledonary  and

 

hydrolysis index could be decisive in determining

 

 

 

true leaves of Ricinus communis L. seedlings

 

the glycemic index in processed potatoes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:00-2:00 pm

 

Valedictory function (Central Auditorium, KAU)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2:00 pm

 

Lunch and Disperse (Oottupura)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPONSORS

Previous Next

Themes

  • Abiotic stress Adaptations and Management

  • Photosynthesis and Crop Productivity

  • Plant Microbe Interactions

  • Physiology of Tree and Plantation Crops

  • Genomics - assisted Crop Improvement

  • Climate Change Impacts and Crop Modelling

  • Anthropogenic Induced Stress

  • Physiology of Horticultural Crops and Post-harvest Physiology